20 czerwca 2022

Co to jest nanotechnologia i do jakich zastosowań można ją wykorzystać?

Co to jest nanotechnologia i do jakich zastosowań można ją wykorzystać?

Jeśli zastanawiasz się, czym jest nanotechnologia, nie jesteś sam. Wokół tej dziedziny jest sporo niejasności. W tym artykule przyjrzymy się nauce stojącej za nanotechnologią i wyjaśnimy, co sprawia, że jest ona tak fascynująca. A przy odrobinie szczęścia dowiesz się także o niektórych z najbardziej ekscytujących zastosowań nanotechnologii. Poniżej przedstawiamy tylko kilka z wielu ekscytujących rzeczy, które można z nią zrobić.

Choć zdania naukowców i ekologów na temat korzyści płynących z nanotechnologii są podzielone, sama technologia ma wiele zalet i wad. Niektórzy naukowcy obawiają się, że może ona szkodzić środowisku, ale zauważają też, że nanomateriały istnieją od początków istnienia Ziemi. Są one naturalnie obecne w pyle wulkanicznym i szlamie morskim, a w działalności człowieka można je znaleźć już w epoce kamiennej. Na szczęście możemy uniknąć wielu potencjalnych zagrożeń związanych z nanotechnologią.

Naukowcy z MIT opracowali sposób atakowania guzów przerzutowych za pomocą nanowłókien. Guzy te powstają z komórek nowotworowych, które rozprzestrzeniły się w innych częściach ciała. Nowotwory przerzutowe są przyczyną prawie 90% wszystkich zgonów z powodu raka. Oprócz zwalczania guzów przerzutowych, zespół badaczy opracowuje również nanocząstki, w których syntetyzowane są potencjalne leki przeciwnowotworowe oraz sposoby ich włączania i wyłączania. Co więcej, nanowłókna mogą być wykorzystywane do opatrywania ran, tekstyliów chirurgicznych, inżynierii tkankowej, a nawet jako elementy sztucznych organów.

Choć nanotechnologia istnieje już od kilkudziesięciu lat, dopiero niedawno stała się powszechnie znana. Według badania przeprowadzonego przez Foresight Nanotech Institute, nanotechnologia to systematyczna manipulacja materią w skali nanometrów. Nanometry to miliardowe części milimetra, które charakteryzują się wyjątkowymi właściwościami. Obiekty w nanoskali zachowują się w sposób, który nie jest widoczny w dużej skali. Już za kilka lat technologia ta będzie miała ogromny wpływ na współczesną naukę.

Nanotechnologia może poprawić efektywność energetyczną. Dzięki niej udoskonalono konstrukcję ekranów komputerowych, żarówek i paliw. Wpływa także na rozwój alternatywnych źródeł energii, takich jak ogniwa słoneczne. Obecnie ogniwa słoneczne są wykorzystywane do przekształcania światła słonecznego w prąd elektryczny. Dzięki nanotechnologii sposób wykorzystania ogniw słonecznych może zostać zmieniony przez nanotechnologię. Na przykład panele słoneczne są obecnie skomplikowaną i kosztowną metodą wytwarzania energii.

Nanonauka sięga czasów greckich. Demokryt, naukowiec z V wieku p.n.e., wprowadził pojęcie nanotechnologii. Była to rewolucyjna koncepcja, pozwalająca naukowcom na manipulowanie pojedynczymi atomami i cząsteczkami. W 1981 r. naukowcy z IBM stworzyli skaningowy mikroskop tunelowy, urządzenie pozwalające naukowcom na wizualizację pojedynczych atomów i cząsteczek. Wynalezienie tej technologii było początkiem nowoczesnej nanotechnologii.

Nanotechnologia ma potencjał, by zmienić sposób funkcjonowania świata. Nanotechnologia polega na zrozumieniu materii w skali mikrometrów, czyli skali o wielkości miliardowej części metra (tysiąc razy mniejszej od ludzkiego włosa). Powstałe w ten sposób materiały mogą mieć niezwykłe właściwości. Cząsteczka wielkości nanometra może radykalnie zmienić kolor. Nanosrebro, na przykład, jest silnym środkiem antybakteryjnym i jest wykorzystywane do produkcji opatrunków na rany.

Nanotechnologie są stosowane we wszystkim, od urządzeń medycznych po komputery. Wykorzystuje się je we wszystkich dziedzinach nauki. Obecnie istnieje ponad sto różnych nanotechnologii. Jeśli jesteś ciekawy, powinieneś zapoznać się z ich istnieniem. Nauka kryjąca się za nanotechnologiami jest fascynująca i mamy nadzieję, że zmieni Twoje życie. Na razie przyjrzyjmy się najpopularniejszym nanotechnologiom i temu, jak mogą Ci pomóc. Nauka stojąca za nanotechnologią przyczynia się do rozwoju codziennego życia.

Powiązane wpisy